Vefa Nedir?

Yazar: Golqe Tarih: 10 Ekim 2023

Vefa, yaşanılanlara saygı duymak ve birçok şey paylaştığın insanları hatırlamak demektir. Geçmişini ve eski arkadaşlıklarını çok çabuk unutan kişiler ise ”vefasız” olarak nitelendirilir. Sözünde duran ve maziyi unutmayan insanlar içinse ”vefalı” ya da ”vefakar” denilmektedir. Tasavvufta vefa, sözlük anlamında değil terim anlamında kullanılır. Kulun, Kalu-Bela’da Allah’a verdiği sözü tutmasına vefa denir. Tasavvuf inanışına göre Allah ”Elesti Bi Rabbiküm” (Ben sizin Rabbiniz değil miyim) diye sormuş ve tüm ruhlar da ”Evet” diyerek cevaplamıştır. İnsan, hayatta olduğu sürece Rabbini zikrederek ve ibadet ederek hatırlamalıdır. Bir gün dönüşün mutlaka O’na olacağını bilmelidir. Buna da ”vefa göstermek” denir.

Bir çok duyguyu ve maneviyatı içinde barındıran “vefa”, iyi bir mümin olmakta, dostlukta, sevgide, aile bağlarında, kısacası hayatın her alanında gereklidir. Çünkü vefasızlık beraberinde sadakatsizliği ve merhametsizliği de getirir. Vefalı olma, kendisine yapılan iyiliği unutmama ve gerektiğinde karşılığını vermek anlamına gelir. kardelenfm sohbet chat platformunda olduğu gibi verilen bir sözün tutulması, gönül bağı kurulan dost, arkadaş, aile, sevgiliyi yarı yolda bırakmama gibi manalara gelir. Elbette en büyük vefakarlık, yüce yaratıcıyı tanımak, verdiği nimetlerin kıymetini bilmek, kulluk görevlerini eksiksiz yerine getirmektir.

kardelenfm chat sohbet sohbet platformumuzda vefalı dostlarımızın olduğunu biliyor ve sizleri de aramızda görmek istiyoruz..

Vefalı insanlara denk gelesiniz…

Vefa Nedir?
Toplam 1 Yorumlar
AzaDe

O kadar güzel ifade etmişsin ki canım Gölge'mm eline kalemine sağlık.. insan istese de size karşı vefasız olamıyor. Yollarımız her daim beraber olsun inşallah 🌹 bitterim. Kardelen'in çiçek hatunu :)

Bir cevap bırakın.