Sağlıklı İletişim

Yazar: Golqe Tarih: 01 Eylül 2023

Günümüzde; konuşabilmek, anlaşılabilmek, anlayabilmek, algılayabilmek gitgide zorlaşırken, etkilerini gerek iş ortamımızda, gerek günlük yaşantımızda, gerekse sosyal çevremizde görmekteyiz.

Zaman dediğimiz olgu adeta aceleci tavşan… Ve bu kısacık alanda anlamayı, dinlemeyi, algılayabilmeyi seçmek yerine çoğu zaman karşımızdaki insanların konuşmalarını bölmek yada kendi düşüncemizi bir an evvel anlatabilmek için bekleriz, beklerken de kendi düşüncemize odaklandığımız için karşımızdaki insanın sözlerini algılayamayabiliriz.

Bunların önüne geçmek adına, sağlıklı iletişim kurmak gerekmektedir. Sağlıklı iletişim için de üslubumuza, benden dilimize dikkat etmemiz, empati kurarak karşımızda konuşan kişinin dikkatini dağıtmadan ilgili şekilde dinlememiz gerekir.

Bir Kızılderili sözü; “İnsanların iki gözü, iki kulağı ve sadece bir ağzı vardır. Bu yüzden konuştuğumuzun dört katı kadar görmeli ve dinlemeliyiz.” Der.

Takdir edersiniz ki düşüncelerimizi dile getirmek her zaman çok da kolay olmuyor… Aksine karmaşık, sarmal bir hal alıyor. Muhatabımızı kırmak, gücendirmek bizde kaygılar oluşturarak engel teşkil eder. Fakat kendimizi ifade edemediğimiz duygusu bir o kadar karmaşık bir durum.

İletişim anında karşımızdaki insanı etkili şekilde dinlemek, muhatabımızda olumlu duygular uyandırır ve böylece üzüntü, kızgınlık, hayal kırıklığı gibi duygusu varsa bunların azalmasına sebep olur. Aynı zamanda, bizim kendimizi ifade edebilme becerimizi de geliştirir.

Tüm bunlar daha sağlıklı ilişkiler ve daha sağlıklı bir toplum için altlıktır.

IRC chat sohbet ortamlarında olduğu gibi kardelenfm.net ve kardelenfm sohbet platformunda da her ne kadar beden dili etkili olmasa da üslup, saygı, empati yeteneğinin sağlıklı iletişim için olması gerektiği bir gerçektir.

kardelenfm.net ve kardelenfm sohbet chat odalarında sohbet esnasında yazarak iletişim kurulduğundan, üslubumuz, konuşma ve dinleme tavrımız daha çok önem arz etmektedir. Zira; konuya hakimiyet, saygı ve nezaket kuralları çerçevesinde kullanılan cümleler, anlaşılabilirlik açısından büyük ölçüde önemlidir.

Reçete belli… Uygulandığında sağlıklı iletişim kurulmaması için hiçbir engel bulunmuyor. kardelenfm.net ve kardelenfm sohbet kullanıcılarının bu konudaki yetenekleri yadsınamaz..

Her daim anlaşılabilmek dileğiyle..

Sağlıklı İletişim
Toplam 12 Yorumlar
BuSee

Seviyeli ve kaliteli bir ortam djler eşliğinde keyifli müzikler

Esaret

Admin emeğine sağlık güzel paylaşimlar

BuğrA

Yeni kalici dostluklarin adresi severek okuyup takip ediyorum.

AdanaLi

Adana'dan selam ve saygılar Kardelenfm radyo dinlenir

TurSu

Bende artik buradayim aradiğim sunucu emeklerinize sağlık

Gurbetcidost

Güzel bir sohbet sitesi yeni keşfettim mükemmelsiniz :)

BerivaN

Keyifli ve saglıklı bir iletişim için seviyeli sohbet odası Kardelenfm.net

Pingback: Derya33

Gregory

güzel paylaşımlar tebrikler

Ziyaretçi

Paylaşımlar harika

Blue

Kardelenfm.net samimiyetin adresi

BuSee

Müzikler harika harika bir ortam

Bir cevap bırakın.