Kardelen Çiçeği Hikayesi

Yazar: Golqe Tarih: 25 Eylül 2023

Kardelen çiçeği baharın simgesidir. Bu simge kış mevsimini uğurlayan özelliğiyle de bilinir, yılın açan ilk çiçeği olarak da bilinir.

Efsanalere konu olmuş bir çiçek, kardelen çiçeği… KardelenFM sohbet chat sunucumuza da adını veren bir çiçek 🙂

Efsanalere konu olmuştur; kış ayının onca sert soğuğuna, zemheri ayazına, tonlarca yağan karın yükünü toprak altında o minicik kardelen soğanında barındırdığı cesareti ve vefalı olmasıyla..

Hadi Kardelen çiçeğini anlamı ve hikayesiyle tanıyalım… Bilinen iki hikayesi vardır kardelen çiçeğinin.

Hikaye bu ya;

Kardelen çiçeği Güneş’e aşık olmuştur. Hiç görmediği güneşin hayaliyle yaşamaya başlar. Güneş’i görmesiyle hayatını kaybedeceğini bilse bile onu görmek istemektedir.

Bunun için Allah’a dua eder ve 1 kez bile olsa onu görmek istediğini dile getirir.

Bu dua üzerine kardelen çiçeği Allah’ın huzuruna çıkar, Güneş’i kısa bir süre bile olsa görmek istediğini tekrar Allah’a yalvararak anlatır. Allah ise kardelenin nazik yapısını bilir ve ona şu şekilde cevap verir: “Ey kardelen çiçeği sen narin bir çiçeksin ve güneşin karşısından canından olabilirsin. İyi düşün sana 2 gün müsaade veriyorum, ya canın ya güneş!” Kardelen çiçeği 2 gün sonunda aşkından vazgeçmeyerek yine Güneş’i görmek istediğini söyler. Hayatını kaybedeceğini bilerek Güneş’i görmek için gün sayar. Allah; kardeleni cesaretin ötürü tebrik eder ve hayatını kaybedeceği için üzülür. Büyük gün gelir ve Güneş tepeye çıkar. Bu zaman da kar toprakları sarmıştır.

Tam karları delip Güneş’e selam verecekken nazik yapısı buna dayanamaz ve can verir. Kardelen çiçeği hikayesi nesilden nesile büyükler tarafından; “Sevgi konusunda kardelen çiçeği gibi cesur olun” diyerek öğütlenir.

 

KardelenFM sohbet chat sunucumuza adını veren bu çiçeğin bir diğer hikayesi de;

Yıllar önce birbirini çok seven ve diğer tüm çiçeklerden kıskanan 2 çiçek varmış. Bunlar güzelliğiyle dillere destan olan kardelen çiçekleriymiş. Çiçeklerden erkek olanı; tüm çiçeklerin açtığı mevsimlerde açmayıp karlar arasında açan, tüm kırda tek kalan çiçek olmayı düşlemiş. Sevdiği kardelen çiçeğine de bu düşünden bahsetmiş. Hiçbir çiçeğin açmaya cesaret edemeyeceği kış gününde açmak için birbirlerine söz vermişler. Güzel bahar geçmiş, yaz sıcakları kendini kışa bırakmış. Erkek kardelen karlar arasından toprağı delerek sevdiğine kavuşmak için açmış. Fakat sevdiği kardelen henüz ortaya çıkmamış. Sevdiğini göremeyen erkek kardelen, karların arasından çıktıktan sonra soğuğa dayanamamış ve düşmüş. Verdiği sözü tutan çiçek bu bu yüzden kardelen adıyla anılmaya başlanmış. Sevgilisini yarı yolda bırakan çiçeğe ise hercai denilmiş. Bu hikayeyi anlatanlar ise “sevdiğine verdiğin sözün sonuna kadar tutulması ve sadık kalması gerektiğini” dile getirerek mesaj verirlermiş.

Kardelen Çiçeği Hikayesi
Toplam 7 Yorumlar
Serhat

Güzel bir hikayesi varmış emeğinize sağlık baya baya insan etkilenir.

VeFaa

Online radyo dinleme adresi www.kardelenfm.net

AkiN34

Emeklerinize sağlık tebrikler

AsLi

Seviyeli chat ücretsiz sohbet Kardelenfm.net

AzaDe

Ders alma niteliğinde enfes bir yazı olmuş. Gölge'mm.. eline sağlık olsun ki 👏🌼 ❤️

Megan

yurt dışından takip ediyorum cok beğendim

YalovaLi

Radyo yayinlariniz cok güzel saygılar.

Bir cevap bırakın.